Google Plus Twitter Facebook
Dini Oyunlar – İslami Oyunlar Oyna

Clickbus ile Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl otobüs bileti almak için clickbus.com.tr sitesini kullanın ve en ucuz Bingöl otobüs bileti fiyatları anında görün ve karşılaştırın.

BİNGÖL’DE KÜLTÜR-SANAT FOLKLOR

Cumhuriyetten sonra, ufak tefek değişme ve gelişmeler olmakla beraber Bingöl’ün kültürel yaşantısı genel çizgilerini korumuştur. Şeyh ve benzeri dinsel kurumlar etkinliklerini korumaktadırlar. Bütün bunların yanında kentleşme süreciyle beraber ilın kültürel yaşantısında bir takım yeni olgular da uç vermektedir.
Evleri genellikle tek katlı ve toprak damlı olan Bingöl’de, beslenme hayvansal ürünlere ve tahıla dayanır. Hamurdan yapılan “gömmeyle, sebze ve et karışımı “keşkek” yöreye özgü yemeklerdir.
Bingöl’de batıl inançlar yaygındır. Bölgede
doğum kutsal bir olay sayılır. Lohusaya kırk gün “al basması” için dışarıya kap-kaçak, tuz ve ateş verilmez. Baykuş görmek uğursuzluk getirir. Tavuk, horoz gibi öterse, kesilmesi gerekir. Ölüler ağıtlarla kaldırılıp, ölü evinde bir kaç gün yemek pişirilmez.
Bölgede hayvancılık yaygın olduğundan el sanatları açısından dokumacılık gelışmiştir. “Cacım” denilen renkli ve desenli bir dokuma battaniye yerine kullanılır.
Halk müziği konusunda çevre illerin etkisini taşıyan Bingöl yöresinde pek çok özgün halk oyunu vardır. Halay türü olan oyunların belli başlıları: Delile, Çaçan, Govent, Meyrome, Esmer, İki Ayak ve Çepik’tir.
Yörede kullanılan atasözlerinin başlıcaları şunlardır:
O buluttan bu yağmur.
Yemini bizde yer, başka yerde yumurtlar. Evin danası, evin danasından korkmaz. Akıntıya kürek çekme, kuru yere ekin ekme. Ağa malı deniz, yemiyen domuz Uslu uslu otur azma, mezarını kendin kazma.

www.clickbus.com.tr otobüs bileti fiyatları

YERALTI ZENGİNLİKLERİ
Yeraltı madenleri bakımından zengin olmayan Bingöl ilınde M.T.A.’nın saptadığı maden yatakları ilçelere göre şöyledir.
Merkez ilçe: Kaolın Genç: Demir, Fosfat Karlıova: Linyit kömürü Kiğı: Linyit

http://www.clickbus.com.tr ile en ucuz Bingöl otobüs biletleri klavyenin diğer ucunda sizi bekliyor.
TARIM
Toprakların engebelı oluşu yüzünden modern tarım aletlerinin fazla kullanılamadığı Bingöl il topraklarının %76’sı tarıma elverişlidir. Ekili alanların toplam il alanı içindeki payı bakımından Bingöl, öteki iller arasında en alt sıralarda yer almaktadır.
Ekim alanları, ilın başlıca düzlükleri olan Bingöl ve Karlıova ovalarıdır. Ekili alanlar içinde tahıl ilk sırayı almaktadır,
İldeki ceviz ağaçları da miktar ve ürün bakımından ülke çapında önemlidir.
HAYVANCILIK
Bingöl ilı nüfus geçimini büyük ölçüde hayvancılıktan sağlar. Engebeli doğal yapısından dolayı, yörede küçükbaş hayvancılık yaygın dır. İlde egemen koyun ırkı Doğu Anadolu’ya özgü morkaraman ırkıdır. Koyun ve keçi yetiştiriciliğinden sonra sığır yetiştiricilıği gelmek tedir. Yetiştirilen hayvanlar, canlı olarak baş ka illere satıldığından, ilde hayvan ürünleri üretimi sınırlıdır.

Clickbus  ailenizin seyahat portalı, durmayın sizde girin bilet alın.

YORUMLAR

Yorum Yapın

BENZER HABERLER

    Benzer haber bulunamadı!